Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

www.ceskyhudebnislovnik.cz

 

Korbař, Leopold, skladatel, aranžér a klavírista, narozen 7. 6. 1917, Vídeň, zemřel 2. 9. 1990, Praha.

Hudební nadání zdědil patrně po svém strýci, vídeňském skladateli oper a filmové hudby Robertu Stolzovi. Od roku 1921 žil v Československu, po maturitě na reálném gymnáziu v Praze (1936) studoval soukromě hru na klavír a hudební teorii a kompozici u Jaroslava Řídkého (1949–53) a v letech 1937–39 práva na Karlově univerzitě v Praze (studium pro uzavření vysokých škol nacisty nedokončil), státní zkoušku z hudby vykonal roku 1952. V letech 1939–43 byl pianistou v Orchestru Karla Vlacha, 1944–45 byl z rasových důvodů uvězněn gestapem. Po roce 1945 působil jako klavírista v několika souborech (mimo jiné v orchestru Ferdinanda Gottwalda v hotelu Alcron, 1951–62). Jako odpovědný redaktor zábavné hudby ve vydavatelství Panton pracoval v letech 1964–77.

Je autorem mnoha skladeb, jež náležejí do oblasti tzv. vyššího populáru (Valse triste a další), dále skladeb instruktivních (Taneční hodiny), pro dechové orchestry a zejména swingových tanečních písní, z nichž některé jsou pokládány za české evergreeny (Dárek na památku, Hm, hm, ach, ty jsi úžasná, Je na západ cesta dlouhá, Vystavím zeď kolem tebe, Kryté vozy, Téměř léto, Na shledanou, Poznáte lehce náš rytmus a další; píseň Hm, hm! Ach, ty jsi úžasná byla populární v celé tehdy okupované Evropě). V roli pianisty se uplatnil ve filmu režiséra Zdeňka Giny Hašlera Okénko do nebe (1940). Při komponování tanečních písní spolupracoval zejména s textařem Jaroslavem Moravcem, jeho písně interpretovali Rudolf Antonín Dvorský, Josef Zíma, Yvetta Simonová, v nových úpravách mimo jiné i Ivan Mládek (Kráva v mlékárně). Od počátku šedesátých let se hodně věnoval i tvorbě trampských písní (mimořádně úspěšná byla píseň Je na západ cesta dlouhá, dále Kde lišky dávají dobrou noc a jiné). Psal i drobné přednesové skladby (šest skladeb pro klavír Škola v přírodě). Některé jeho skladby vyšly v nakladatelství R. A. Dvorského, v někdejším SNKLHU a ve vydavatelství Panton. Úspěchů dosáhl jako účastník písničkových soutěží (Hledáme písničku pro všední den, Písničky na zítra, Kdo, s kým, o čem, pro koho, Písničky pro Hvězdu). Jeho tvorba byla oceněna vyznamenáním Za vynikající práci. Pro Korbařovy skladby je charakteristická zpěvná lyrická melodika, uplatňovaná ve swingovém stylu (Dárek na památku, Zlatý déšť).


Dílo


Dílo hudební (výběr)

 

Je na západ cesta dlouhá (1939);
Denně vzpomínám (1940);
Vlající šátek (1940);
Pláče nebe nade mnou (1941);
Hm, hm! Ach, ty jsi úžasná (1941);
Poznáte lehce náš rytmus (1941);
Vystavím zeď kolem tebe (1941);
Zítra poprvé (1942);
Povídali, že mu hráli (1946);
Dárek na památku (1948);
Na shledanou (1952);
Maruška (polka, 1953);
Zlatý déšť (1953);
Výletní den (1957);
S láskou je celý svět krásný (1959);
Kde lišky dávají dobrou noc (1963);
Pod širák (1969);
Osm bílých mustangů (1975);
Valse triste (1979);
Habanera (1980);
Téměř léto (1982).

 

Leopold Korbař - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče, škola hry na trubku

Leopold Korbař: Taneční hodina noty akordy tab text,
Leopold Korbař: Škola v přírodě noty akordy tab text,
Leopold Korbař: Písničky pro děti noty akordy tab text,