Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Domenico Giuseppe Scarlatti (Wikipedie)


Domenico Giuseppe Scarlatti (26. října 1685 Neapol, Itálie – 23. července 1757 Madrid Španělsko) byl italský varhaník, cembalista, sbormistr, kapelník a hudební skladatel.

Domenico byl mladším synem Alessandra Scarlattiho, význačného autora oper (starší syn byl Pietro Filippo Scarlatti).


Životopis

 

Základům hudby ho naučil jeho otec. Několik let jako působil jako varhaník a sbormistr. V Římě začal skládat operní hudbu. V roce 1708 se poznal v Itálii s Händelem (později se potkávali v Londýně). Od roku 1709 byl v Římě ve službách polské královny Marie Kazimíry, jež zde žila v exilu a mělá soukromé divadlo. V letech 1715-1719 působil jako vrchní kapelník u sv. Petra. Roku 1719 odešel do Londýna a stal secembalistou v italské opeře. V roce 1721 byl jmenován dvorním cembalistou a učitelem portugalského krále Jana V. Portugalského. Učil i jeho dcery (především Marii Barbaru. V roce 1729 se princezna Marie Barbara provdala za španělského korunního prince Ferdinanda VI. a Scarlatti s ní odjel do Madridu. Cestoval po světě, prohrál svůj majetek v kartách a v Madridu zůstal až do konce života.


Dílo

 

položil základy hudební formy = sonáta
složil přes 500 skladeb starosonátovou formou (jednověté skladby s dvěma kontrastními tématy)
celé jeho dílo vydal posmrtně Ricordi (11 dílů), nejznámější je asi jeho „Katzenfuge“ (Kočičí fuga, která vznikla z tématu, které „zahrála“ kočka přeběhnuvší přes klaviaturu).
 

Domenico Scarlatti - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

Domenico Scarlatti: Album pro klavír noty akordy tab text,
Domenico Scarlatti: Dvě klavírní sonáty (G dur, a moll) noty akordy tab text,
Domenico Scarlatti: Vybrané skladby pro klavír noty akordy tab text,