Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Carl Czerny (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Carl Czerny (někdy též Karl; 21. února 1791, Vídeň – 15. července 1857, Vídeň) byl rakouský klavírista, hudební skladatel a pedagog. Dnes je znám zejména díky svým etudám a prstovým cvičením pro klavír.


Životopis

 

Czerny se narodil ve Vídni v rodině s českými kořeny. Jeho otec Václav Černý přišel do Vídně z Nymburka a sám Carl až do svých deseti let nemluvil německy. Na klavír jej zprvu učil hrát jeho otec, později docházel na hodiny k Johannu Nepomukovi Hummelovi, Antoniu Salierimu a Ludwigu van Beethovenovi.


Carl byl zázračné dítě. Na svém prvním veřejném vystoupení v roce 1800 zahrál Mozartův koncert pro klavír. A byl to právě on, kdo později, v roce 1812, uvedl ve vídeňské premiéře Beethovenův Císařský koncert (Klavírní koncert č. 5).

 

Czerny začal záhy sám vyučovat hře na klavír. Ve svých 15 letech už byl vyhledávaným učitelem. K jeho žákům patřil i pozdější slavný klavírní virtuos Ferenc Liszt.


Liszt posléze svému učiteli věnoval svých 12 Transcendentálních etud pro klavír. Czerny patřil k prvním skladatelům, kteří jako titul svého díla použili výraz etuda (z francouzského étude, studie).

 

Czerny složil velké množství hudebních skladeb. Počet jeho opusů dosahuje úctyhodného čísla 861. Mezi jeho díla patří mešní skladby, několik rekviem a celou řadu symfonií, koncertů, sonát a smyčcových kvartetů. V dnešní době se však již žádná z jeho skladeb nehraje a Czerny je coby hudební skladatel znám téměř výlučně pouze díky značnému množství didaktických skladeb pro klavír, jež složil a které se dodnes používají při výuce hry na klavír.

 

Carl Czerny zemřel ve Vídni ve věku 66 let.

 

Carl Czerny: Umění pohotovosti prstů op. 740

Carl Czerny: Průprava zběhlosti op. 849

Carl Czerny: Škola zběhlosti op. 299

Carl Czerny: 160 osmitaktových cvičení op. 821

Carl Czerny: 125 pasážových cvičení op. 261

Carl Czerny - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

Carl Czerny: Umění pohotovosti prstů op. 740 noty akordy tab text,
Carl Czerny: Průprava zběhlosti op. 849 noty akordy tab text,
Carl Czerny: Škola zběhlosti op. 299 noty akordy tab text,
Carl Czerny: 160 osmitaktových cvičení op. 821 noty akordy tab text,
Carl Czerny: 125 pasážových cvičení op. 261 noty akordy tab text,
Carl Czerny: Škola zručnosti op. 299 noty akordy tab text,
Carl Czerny: Přípravná škola zručnosti op. 849 noty akordy tab text,
Carl Czerny: Umění hbitosti prstů op. 740 noty akordy tab text,
Carl Czerny: První učitel op. 599 noty akordy tab text,
Carl Czerny: Šest snadných sonatin op.163 noty akordy tab text,
Carl Czerny: Etudy op.751 noty akordy tab text,