Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Bambini di Praga (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Bambini di Praga je světově významný český dětský pěvecký sbor, pod tímto názvem působící od roku 1973. Kolektiv se skládá převážně z dívek, které jsou vybírány ze Školy sborového zpěvu při Bambini di Praga. Sídlo má sbor v Praze 6, náměstí Svobody 2/930.

 

Historie sboru


Hrabůvští zpěváčci

 

V roce 1943 založil Bohumil Kulínský starší v Hrabůvce (součást Moravské Ostravy) dětský pěvecký sbor Hrabůvští zpěváčci. Ten vyhrál roku 1945 pěveckou soutěž, která byla vyhlášena Školským rozhlasem protektorátu Čechy a Morava.


Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu

 

Díky svému úspěchu se Hrabůvští zpěváci stali až do roku 1973 Dětským pěveckým sborem Československého rozhlasu, známým i pod jménem Kulínčata. Během období v rozhlasu popularita sboru vzrůstala. Navštěvovalo jej mnoho později známých osobností, např. Zdena Salivarová-Škvorecká, Marta Vančurová, Jiří Korn, Jana Koubková, Věra Nováková, Zdeňka Lorencová, Petr Janda, Jaroslav Uhlíř i současný prezident Václav Klaus.


Bambini di Praga
 

Roku 1973 byla spolupráce s Československým rozhlasem přerušena. Proto sbor pod vedením sbormistrů Blanky a Bohumila Kulínských začal zkoušet v základní škole v Praze-Karlíně na Lyčkově náměstí. Zde bylo jejich sídlo až do záplav roku 2002. Dne 1. května 1973 se sbor přejmenoval na Bambini di Praga.

 

Kolem roku 1975, ve svých 16 nebo 17 letech, vytvořil mladší Bohumil Kulínský druhý sbor, Bimbi di Praga,[1] do nějž patřili ti nejmenší a nejvíce talentovaní zpěváci. Mezi ně se řadili např. Lenka Dusilová, Martina Čechová a Jana Boušková. Roku 1977 se Bohumil Kulínský mladší stal také sbormistrem velikého souboru Bambini di Praga. Bohumil Kulínský starší v roce 1988 zemřel.

 

V tomto období vedla Blanka Kulínská Chlapecký sbor Pražského mužského sboru FOK. Do tohoto chlapeckého kolektivu chodil: David Koller, Petr Malásek, Jan Čenský, Tomáš Trapl, Martin Kumžák a Radek Krejčí.

 

V současné době patří sbor Bambini di Praga ke špičkovým tělesům sborového umění. Do sboru jsou vybíráni ti nejlepší absolventi Školy sborového zpěvu při Bambini di Praga. Kolektiv spolupracuje s předními českými orchestry, např. Pražskými symfoniky, Pražskou komorní filharmonií, Českou filharmonií. Členové sboru Bambini di Praga se nesmějí v zájmu jednotné hlasové techniky školit u jiných hlasových pedagogů.[2]

 

Sbor je zván do mnoha zemí světa na turné. Celkem dosud navštívil 22 zemí. V posledních letech je cílem jeho cest hlavně Polsko, Německo, USA, Jižní Korea, Taiwan, Hongkong a Japonsko.
[editovat] Organizace Bambini di Praga a Školy sborového zpěvu

 

Škola sborového zpěvu při Bambini di Praga je soukromá škola, která vznikla šest měsíců po sametové revoluci v Československu. Zakladateli ŠSZ jsou sbormistři Blanka Kulínská a její syn Bohumil Kulínský mladší. Děti jsou zde vzdělávány v předmětech sborový zpěv, hudební nauka, zobcová flétna, angličtina a pohybová výchova.

Děti jsou přijímány vždy jednou ročně ve vypsaném termínu pro zkoušky, při nichž zazpívají jednu předem připravěnou píseň. Přijímají se zpěváčci od 4 do 10 let; přijetí staršího dítěte je obtížnější a takový zpěvák by musel disponovat výjimečným talentem.

 

Přijatí žáci jsou rozřazeni do tříd. Takzvané P-sbory jsou přípravkou pro předškolní děti. Dále následuje 1. až 6. ročník. Každý ročník má v průměru 4 až 6 tříd, značených písmeny A až F. Žáci školy, kteří chtějí zpívat dále, i když již vychodili všech 6 tříd, pokračují do B-sborů. Ty jsou rovněž rozčleněny do rozličných skupin. Z B sboru se pokračuje do A sboru. A2 je Sbor Českého rozhlasu. V něm je zhruba 40 členů. Mají svůj stejnokroj a účastní se nahrávání a figurují jako doplněk hlavního sboru. A1 je hlavní sbor Bambini di Praga, koncertní oddělení. Jeho členové mají rovněž svůj stejnokroj, účastní se turné po světě, nahrávají CD, účinkují na koncertech.

 

Cílem členů Školy sborového zpěvu při Bambini do Praga je dostat se do koncertního oddělení A1. Za tímto účelem se snaží být ve všech předmětech školy nejlepší, snaží se zviditelnit. Jejich snaha je hodnocena písemnou formou, toto hodnocení odpovídá vysvědčení. Dvakrát ročně se koná koncert školy i hlavního sboru pro rodiče, většinou v Obecním domě ve Smetanově síni.


Alba

 

Mezi nejznámější tvorbu Bambini di Praga patří soubor písní s názvem Letem světem s Bambini di Praga. Tento repertoár je takzvaným tajemstvím sboru a skládá se z lidových písní celého světa. Dále, díky spolupráci s Hradišťanem, vznikla CD Zpívání o lásce a Moravské koledy. V letech 1994–1999 vznikala tzv. pentalogie s názvem Já písnička I–V. Následuje nespočetné množství CD s vánočními koledami a vážná tvorba, například Mozartova Lullaby, Gabriela Beňačková a Carolling, Ave Maria a Moravská dueta od Antonína Dvořáka.


Kauza Bohumila Kulínského mladšího

 

Bohumil Kulínský mladší byl v roce 2004 a následujících postupně obviněn z pohlavního zneužívání, ohrožování výchovy mládeže a trestného činu útisku, jejichž oběťmi mělo být 49 sboristek v letech 1984–2004. Od té doby nepůsobí jako aktivní sbormistr Bambini di Praga.

 

Bambini di Praga - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče