NAVRCHOLU.cz

 

Staňte se našim fanouškem na Facebooku

Státní & národní hymny - noty, akordy

 

Vyhledat podle

Název:
Skladové číslo:
Hledat v popisu:
 
 

50 National Anthems (noty, akordy, texty, klavír, kytara, zpěv) (+doprovodné CD)

Cena:  564 Kč
Klavír, zpěv, kytara.   Státní a národní hymny z celého světa doplněné o anglické překlady a audio CD s doprovodnými hudebními …
 

Státní a národní hymna

 

Wikipedie

 

Státní a národní hymna

 

Státní hymna je vlastenecká píseň nebo hudební skladba hraná a zpívaná při státních oslavách a slavnostních příležitostech. Patřící ke státním symbolům a je určena patřičnými zákony či ústavou země. Na rozdíl od hymny státní může národní hymna, v případě mnohonárodnostních států, představovat specifický etnický symbol a nemusí být tedy hymnou oficiální.

 

Vznik státní nebo národní hymny je většinou spojován s počátky státu nebo formováním nezávislosti. Hymna je formou oficiálního vyjádření národní a státní myšlenky.[1]

 

Česká hymna

 

První sloka Kde domov můj? je česká státní hymna. Užívá se od rozpadu Československa na konci roku 1992, již v roce 1990 však byla oficiálně prohlášena i za hymnu České republiky uvnitř federace. Před rozdělením tvořila zároveň první část československé hymny, následována první slokou nynější hymny slovenské (Nad Tatrou sa blýska).

 

Česká státní hymna Kde domov můj? patří podle zákona 3/1993 Sb. mezi státní symboly České republiky a ty lze podle § 1 zákona 352/2001 Sb. užívat jen vhodným a důstojným způsobem. Státní hymnu lze podle § 12 zákona 352/2001 Sb. hrát i zpívat při státních svátcích a při jiných příležitostech, je-li to obvyklé.

 

Píseň pochází z divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, poprvé uvedené v Praze dne 21.12.1834. Hudbu k ní složil František Škroup, prvním interpretem se stal Karel Strakatý. Rychle zlidověla a získala postavení národní písně. Čechy byly tedy první zemí, který měl jako hymnu divadelní šlágr. Hymnu tvoří pouze první (a oproti originálu lehce pozměněná) sloka písně; druhá je dnes téměř neznámá. (Viz např. parodii v Pravém výletu pana Broučka do měsíce od Svatopluka Čecha z roku 1888.)

 

Hudební motiv písně Kde domov můj? se později objevil i v Škroupově Chrudimské předehře složené k příležitosti slavnostního otevření divadla v Chrudimi (1854)[1] a ve skladbě Antonína Dvořáka Můj domov, kterou složil jako předehru ke hře Františka Ferdinanda Šamberka Josef Kajetán Tyl (1882).

 

Státní & národní hymny - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany